Зубна емаль – найтвердіша тканина у всьому людському організмі. Вона покриває видиму частину зуба та захищає його від впливу зовнішніх факторів. Незважаючи на високу міцність такого покриття, емаль досить легко руйнується, і на відміну від багатьох інших тканин, не має здатності самостійно відновлюватися. З цих причин захист, зміцнення та відновлення емалі перетворюються на найважливіші завдання, вирішення яких дозволяє запобігти карієсу і надовго зберегти здорову білу усмішку.
Що може зруйнувати зубну емаль?
Причини, через які міцне покриття зубів може піддаватися ерозії, досить різноманітні:
- Неякісна гігієна ротової порожнини або її повна відсутність. У такому разі бактерії накопичуються на зубній поверхні, виділяють кислоту, створюючи агресивне середовище, та руйнують покриття.
- Механічне пошкодження. Удари, звичка використовувати зуби як «підручний засіб», застосування занадто жорстких щіток, ниток або зубочисток, використання агресивних паст, що відбілюють, можуть спровокувати утворення тріщин і сколів.
- Куріння. Тютюновий дим за рахунок свого хімічного складу та температури викликає жовтизну зубів та руйнування захисного покриття.
- Спадковість. У деяких випадках дуже тонка емаль може бути зумовлена генетично.
- Вживання солодощів, газованої води, енергетиків. Такі продукти та напої містять надто значну кількість цукру та сприяють підвищенню кислотності.
- Нестача вітамінів та елементів. Нестача кальцію, фосфору та магнію призводить до витончення емалі та знижує її захисні функції.
- Зловживання надто холодною або гарячою їжею. Різке чергування холодних та гарячих страв незмінно провокує утворення тріщин на зубному покритті.
- Патології шлунково-кишкового тракту. Уповільнений метаболізм, рефлюкс та підвищена кислотність створюють несприятливе середовище у ротовій порожнині.
Як відновити зубну емаль?
Відновлення емалі можливе у тих випадках, коли процес її руйнування знаходиться на первинному етапі формування плями та загальної демінералізації. У такому випадку важливо виявити причину руйнування покриття та усунути її, а також пройти ремінералізуючу терапію у досвідченного стоматолога.
Якщо дефект вже сформувався, зусилля стоматологів будуть спрямовані на зупинку процесу подальшого руйнування зубів за допомогою таких методів:
- Пломбування. Передбачає видалення пошкоджених тканин та закриття пошкодженої ділянки пломбою із сучасних матеріалів, підбір яких здійснюється індивідуально.
- Протезування. Застосовується у більш запущених випадках, дозволяючи повністю закрити дефекти та забезпечуючи позитивний естетичний результат. Це може бути реставрація за допомогою вінірів, коронок та інших конструкцій.
Після закінчення лікування призначається курс спеціалізованих вітамінно-мінеральних комплексів, розробляється індивідуальна дієта, що дозволяє підтримувати емаль у здоровому стані, а також підбираються засоби щоденного догляду з високим вмістом кальцію та фтору.
Профілактика руйнування зубної емалі
- Ретельний щоденний догляд. Грамотна та регулярна гігієна ротової порожнини за допомогою зубної щітки, пасти, ополіскувача та нитки дозволяє позбутися бактерій та зберегти зуби здоровими.
- Дієтичне харчування. Вживання молочних продуктів, бобових, селери та броколі, а також виключення із раціону солодощів дозволяє зміцнити емаль зсередини.
- Професійне чищення. Грамотне чищення зубів мінімум раз на шість місяців з глибоким фторуванням має стати обов’язковим етапом турботи про здоров’я зубів.
Регулярне відвідування стоматолога – головний фактор у профілактиці та лікуванні руйнування емалі зубів.